Instalacja WordPress

W większości przypadków możesz zainstalować WordPress w ciągu 5-10 minut, ale pod warunkiem, że masz już hosting i domenę. Co więcej, wielu dostawców hostingu oferuje narzędzia do automatycznej instalacji WordPress. W tym przewodniku rozważymy zainstalowanie CMS WordPress na zdalnym serwerze.

Prace przygotowawcze do instalacji WordPress

Przygotuj lokalny lub zdalny serwer WWW gotowy do użycia. Skonfiguruj dostęp do plików i folderów na serwerze. Zazwyczaj wystarczy mieć dostęp poprzez protokoły SSH lub FTP, które są dostarczane przez dostawcę usług hostingowych. Może to być również hostujący panel kontrolny dostarczony przez dostawcę do zarządzania plikami na serwerze.

Przed rozpoczęciem procedury instalacji należy upewnić się, że wybrany serwer WWW jest odpowiedni do zainstalowania CMS WordPress. Według statystyk ponad 90 procent dostawców usług hostingowych nadaje się do instalacji WordPress.

Ta okoliczność znacznie ułatwia proces wyboru odpowiedniej witryny, w której będzie działać strona WordPress.

Należy jednak przestrzegać minimalnych wymagań dotyczących instalacji WordPress

  • Wersja PHP 5.2.4 lub nowsza (zalecana 5.6).
  • Wersja MySQL 5.6 lub nowsza (zalecana jest metoda 5.6).
  • 50 megabajtów miejsca na dysku serwera.
  • 32 megabajty pamięci RAM na serwerze.

Po zakupie niezbędnego serwera WWW, który spełnia minimalne wymagania, musisz pobrać sam WordPress.

Najnowsza wersja WordPressa jest dostępna do pobrania pod adresem: https://wordpress.org/latest.zip

Jeśli przesyłasz pliki z komputera lokalnego na serwer za pośrednictwem FTP, musisz pobrać i zainstalować menedżera plików. Obecnie istnieje wystarczająca liczba programów klienckich FTP, które są odpowiednie do przesyłania plików z komputera lokalnego na serwer.

Możemy polecić bezpłatny program Filezilla. Naszym zdaniem jest to najlepsza opcja, ponieważ: ma wygodny i zrozumiały interfejs, nie zajmuje dużo miejsca na dysku komputera, działa szybko, interfejs programu jest tłumaczony na wiele języków.

Instalacja WordPressa w kilka minut

Ta opcja instalacji nie wymaga edycji pliku konfiguracyjnego wp-config.php i innych plików, wszystkie zmiany zostaną wprowadzone przez CMS WordPress.

Ale w przypadku tego typu instalacji należy zapewnić prawo zapisu do plików. Serwer internetowy musi mieć uprawnienia do tworzenia i edycji plików w folderach.

Akcje krok po kroku

Pobierz archiwum WordPress

Wyodrębnij wszystkie pliki z pobranego archiwum ZIP WordPress do katalogu głównego serwera

Utwórz bazę danych na serwerze

W panelu sterowania serwera można utworzyć bazę danych. Ponadto konieczne będzie utworzenie użytkownika bazy danych, któremu zostaną przyznane uprawnienia do tworzenia, modyfikowania i odczytywania tabel bazy danych.

Otwórz przeglądarkę i przejdź do adresu, aby uruchomić kreatora instalacji WordPress

Następnie kliknij «Kontynuuj» widzimy to okno:

Wypełniamy wszystkie pola formularza. Hasło jest tym, które zostało wypełnione podczas tworzenia użytkownika uprzywilejowanej bazy danych. Pole «Serwer bazy danych» — pozostaw «localhost».

Kliknij przycisk «Wyślij». Jeśli wszystkie pola zostały poprawnie określone, otrzymamy następujący ekran:

Oznacza to, że plik konfiguracyjny wp-config.php został utworzony w katalogu głównym witryny. Kliknij przycisk «Uruchom instalację» i dokonaj ostatecznej instalacji.

W tym kroku CMS WordPress utworzy niezbędne tabele w bazie danych i użytkownika — administratora witryny.

Kliknij przycisk «Zainstaluj WordPressa» i zobacz następujące okno:

Gratulacje! Instalacja WordPressa zakończyła się sukcesem! Kliknij przycisk «Zaloguj się»